RMN Select Team

RMN Select Teams 2020-2021

2020-2021 RMN Select Team Athlete Criteria

  1. Top six RMN Junior Skiers of each gender from the 2020 season-end US Ski and Snowboard National Ranking List
  2. Skiers must be current with RMN membership
  3. Skiers must have qualified to represent the RMN in the 2020 Junior National Championships
  4. Any RMN Skier not yet named who qualified to represent the United States at the 2020 Junior World Championships or U18 Nordic Nation’s Cup Trip
  5. Any RMN skier not yet named who meets the selection criteria to be invited to the 2020 Western Regional REG Camp.
Females

Top Six Final U.S. Ski & Snowboard NRL Points

  1. Ezra Smith- SNSC/Univ of Colorado
  2. Kate Oldham- AVSC
  3. Emma Reeder- SSCV
  4. Haley Brewster- SSCV
  5. Nina Schamberger- SNSC
  6. Sarah Bivens- CBNT

World Juniors/U18 Nordic Nations Trip Qualifiers and REG Top 12

-no additional athletes qualify based on this criterion

Males

Top Six Final U.S. Ski & Snowboard NRL Points

  1. Wally Magill- SSWSC
  2. Cameron Wolfe- SSCV
  3. Logan Moore- DNSC
  4. Jimmy Colfer- SSWSC/Denver University
  5. Cooper Jones- SSWSC
  6. Carson Williams- BNJRT

World Juniors/U18 Nordic Nations Trip Qualifiers and REG Top 12

-no additional athletes qualify based on this criterion

U16 2020 Select Team

  1. Top three U16 skiers in each gender from the 2019 season-end RMN JN Points list
  2. Any U16 skiers from each gender who produced a top ten result at the 2019 Junior National Championships
  3. Skiers must have qualified to represent the RMN in the 2019 Junior National Championships
  4. Any RMN U16 skier not yet named who meets the selection criteria as a top 20 U16 skier in their gender and was invited to the 2019 National U16 Summer Training Camp
Females

Top Three RMN Points

  1. Nina Schamberger- SNSC
  2. Elsa Perkins- SSCV
  3. Grace Zanni- SSWSC

Top 10 Result at 2019 JNs

-no additional athletes met this qualification

National U16 Camp

-no additional athletes met this qualification

Males

Top Three RMN Points

  1. Griff Rillos- SSWSC
  2. Ben Oldham- AVSC
  3. Tyler Wright- SSCV

Top 10 Result at 2019 JNs

-no additional athletes met this qualification

National U16 Camp

-no additional athletes met this qualification