RMN Select Team

RMN Select Teams 2019-2020

2019-2020 RMN Select Team Athlete Criteria

  1. Top six RMN Junior Skiers of each gender from the 2019 season-end US Ski and Snowboard National Ranking List
  2. Skiers must be current with RMN membership
  3. Skiers must have qualified to represent the RMN in the 2019 Junior National Championships
  4. Any RMN Skier not yet named who qualified to represent the United States at the 2019 Junior World Championships or U18 Nordic Nation’s Cup Trip
  5. Any RMN skier not yet named who meets the selection criteria to be top 12 invited to the 2019 Western Regional REG Camp Park City, UT.
Females

Top Six Final US Ski&Snowboard Points

  1. Ezra Smith- SNSC/Univ of Colorado
  2. Nina Schamberger- SNSC
  3. Emma Reeder- SSCV
  4. Haley Brewster- SSCV
  5. Kate Oldham- AVSC
  6. Elizabeth Smith- BNJRT

World Juniors/U18 Nordic Nations Trip Qualifiers and REG Top 12

7. Waverly Gebhardt- SSWSC

Males

Top Six Final US Ski&Snowboard Points

  1. Cameron Wolfe- SSCV
  2. Everett Olson- AVSC
  3. Collin Wilson- SSCV/Middlebury College
  4. Wally Magill- SSWSC
  5. Jimmy Colfer- SSWSC/Denver University
  6. Colt Whitley- AVSC

World Juniors/U18 Nordic Nations Trip Qualifiers and REG Top 12

-no additional athletes qualify based on this criterion

U16 Select Team

  1. Top three U16 skiers in each gender from the 2019 season-end RMN JN Points list
  2. Any U16 skiers from each gender who produced a top ten result at the 2019 Junior National Championships
  3. Skiers must have qualified to represent the RMN in the 2019 Junior National Championships
  4. Any RMN U16 skier not yet named who meets the selection criteria as a top 20 U16 skier in their gender and was invited to the 2019 National U16 Summer Training Camp
Females

Top Three RMN Points

  1. Nina Schamberger- SNSC
  2. Emma Reeder- SSCV
  3. Haley Brewster- SSCV

Top 10 Result at 2019 JNs

4. Elsa Perkins- SSCV

National U16 Camp

5. Sarah Bivens- GNT

Males

Top Three RMN Points

  1. Wally Magill -SSWSC
  2. Sumner Cotton- SSWSC
  3. Lasse Konecny- Independent

Top 10 Result at 2019 JNs

-no additional athletes met this qualification

National U16 Camp

4. Sam Brooks- BNJRT