Monthly Archives: February 2012

DNSC Pediatric Partners of The Southwest JNQ Race Information

 

Durango Nordic Ski Club Pediatric Partners of The Southwest Junior National Qualifying Race Information February 24 & 25, 2012

Racing Both Days Will Be At The Durango Mountain Resort Nordic Center

 Schedule of Events

 Monday February 20, 2012

  • 7pm Entries due to Mike Elliott.  Email (teamelliott@frontier.net)  970 769-8655  for Questions
  • Attempt to indicate to DNSC how many people will be attending the Awards Dinner Friday night and Parents Social Thursday night.

 Wednesday February 22, 2012

  • 8pm Start list for Friday’s Sprint Qualification Race sent out and posted on Four Corners Timing Web Site www.fourcornerstiming.com 

 Thursday February 23, 2012

  • 2pm Courses Open for Inspection.  Course closes at 5pmNO Trail Fees for racers, coaches, and parents for Thursday, Friday or Saturday.  Trail Fees are covered by the entry fees.
  •  6pm – 7pm Team Captains’ Meeting and Registration and Bib Pick-up.  Location:  Rochester Hotel 726 East Second Avenue Downtown Durango.  Everyone must have a DNSC Waiver and a USSA Waiver or be a USSA member before bibs will be issued.  All Team Leaders should have a representative at the Team Captains’ Meeting.
  •  7pm – 8:30pm Parent’s Social:  Home of Marc and Jane Katz.  3051 East Fifth Avenue, Durango.  From Main Avenue turn east at the stoplight at 32nd street (at North Main City Market).  You will almost immediately cross over the Animas River.  Turn right at the first street after the river that is East Third Avenue.  Go one block.  Turn left (east) at the Stop sign on 31st street.  Go two blocks.  Turn right (south) on East Fifth Avenue.  3051 is the second house on the west side of East Fifth Avenue.   

 Friday February 24, 2012.  Sprint  Race Classic Technique Durango Mountain Resort Nordic Center

  •  7am – 8:45am Final Registration and Bib Pick-up at The Tierra Home 18 Nordic Court next to the ski Stadium for anyone who did not go to the Team Leader’s meeting.  No Late Entries Accepted Race Day
  • 8:50am  Sprint Courses are closed except to coaches with proper bibs
  •  9am  Race Start Time

 Order of Start for Qualifying Race:  15 Second Interval.   

  • OJ/J1/J2 Males                                                    
  • OJ/J1/J2 Females                                                                                        
  • J3 Males                                                                                 
  • J4 Males
  • J3 Females                                                                               
  • J4 Females                                                                            
  • J5 & J6 Males & Females                                               

 10:45am  Heats Begin

 There will be heats in all classes.  Five minutes between heats.

24 move on J2 & Older from Qualifying Race.  12 move on J3 & Younger from Qualifying Race.  Top three in each heat move on to next heat.  B Finals for J2 and older Classes Only. 

 6pm    Official Race Weekend Awards Dinner at The Peaks Room in Community Recreation Center 2700 Main Avenue.

Mexican Burritos from Zia’s Taqueria, chips salsa, vegetarian and gluten free available, beverages, homemade desserts.

$10 per person

 Awards for Friday’s Sprint races will be presented.    

 Saturday February 25, 2012  Interval Start Race Skate Technique Durango Mountain Resort Nordic Center

 7am – 8:45am     Bib Pick-up at Tierra Group Home 18 Nordic Court

8:50am                 Skate Courses are closed except to coaches with proper bibs

 9am                      Race Start Time.  Interval Start 15 seconds.

 Order of Start

  • OJ/J1 Males                                                  10km                    9am                    These Start Times Could Be Subject
  • OJ/J1 Females                                             10km                   9:30am               to change
  • J2 Males                                                        5km                     10:15am
  • J2 Females                                                   5Km                    10:35am
  • J3 Males                                                        3km                    11:05am
  • J3 Females                                                   3km                     11:15am
  • J4 Males                                                        3km                     11:30am
  • J4 Females                                                   3km                     11:40am
  • J5 & J6 Males and Females                     1.5km                  12:00pm                                                                

Awards:  Immediately following the completion of each class

 12:20pm                         RMN meeting regarding RMN JN Team at the Tierra Group Home 18 Nordic Court Second Floor

 12:55pm                         RMN Junior National Team Named outside the Tierra Group Home 18 Nordic Court

 1:15pm – 2:15pm          RMN JN Team Processing at The Tierra Group, LLC Home at 18 Nordic Court on the property of the Southern Ute Indian Tribe

 Miscellaneous:

  •  Wavier and Release of Liability:  Every competitor must have a signed DNSC Waiver and Release of Liability form and either be a USSA Member or have a signed USSA Waiver and Release of Liability
  •  Racing Bibs:  Bibs will be collected after the qualifying race and new bibs re-issued for the Heats.  We will collect racing bibs after Friday’s race and re-issue for Saturday’s race.  Team Bibs will at Terra Group Home 18 Nordic Court for Saturday’s race starting at 7am.
  •  Bathrooms:  There is a bathroom at the Fire Station next to the Nordic Center and there will be two Porto Potties at the Nordic Center and two Porto Potties next to the start and finish area in the ski Stadium. 
  •  Waxing:  There is electricity for waxing next to the ski stadium.  At Nordic Court.  Waxing will be outside.        NOTE:  PURE FLOURO waxes are banned at DNSC JNQ races.  HF waxes are approved for use.  This policy of RMN banning Pure Fluorinated waxes at Junior National Qualifying races goes back to 2001.  This is a gentleman’s agreement among all the RMN ski clubs and their coaches participating in JNQ races.  The reason for the ban is to help control the expenses for waxes by RMN ski clubs.
  •  Parking:  We will have parking attendants helping you.  Parking is limited at the Nordic Center.  Only Team Vans will be able to park close to the Nordic Court Ski Stadium.  Enter Tacoma Drive south of the Nordic Center and go east.  We will try and accommodate as many cars as possible at the Nordic Center and on Tacoma Drive.  Parking maps and Parking Passes for team vans will be distributed at the Team Captain’s meeting 6pm on Thursday February 23, 2012.  We should be able to accommodate family members and spectators on Tacoma Drive or Nordic Center.  If parking is full at those areas, parking is available at DMR parking lots.  Take a DMR shuttle to Tacoma Drive or the Nordic Center.  It is a short walk to the stadium from there.  DMR shuttle starts operating at 8am.
  •  Entries:  Due by Monday February 20, 2012, 7pm.  Only email entries will be accepted.  Email to Mike Elliott at (teamelliott@frontier.net).  You must use the Durango Nordic Entry Form.  It is helpful if you do not use a MAC Computer.  Please be sure to indicate in what races each skier will be participating.      
  •  Entry Fee:     For Each Race J2 and Older $30.    J3 and Younger $20
  •  Official Awards Dinner:  $10 per person.  Please give us an estimate of how many will be attending.
  •  Payment:  Checks payable to DNSC (Durango Nordic Ski Club) Please pay for both races and Awards Dinner at the Team Captains meeting and Registration on Thursday evening February 23, 2012 at 6pm at Rochester Hotel 726 East Second Avenue Downtown Durango.
  •  Late Entries or Changes:  There will be a $10 fee for any additions or changes after 7pm February 20, 2012.  Late entries and changes will be accepted until 6pm Thursday February 23, 2012.  There will be no race day entries accepted.
  •  Lost or Damaged Race Bibs will be subject to a $60 fee
  •  Seeding For Friday’s Sprint Qualifying Race:  J2 and Older seeding will be done directly off of the USSA NRL points list, then Rocky Mountain Nordic Points List, then random draw.  For J3, J4, J5 Seeding will be done off  the RMN JNQ races at Crested Butte, Steamboat Springs, and Soldier Hollow then a random draw.
  •  Saturday’s Interval Start Races:  OJ/J1 seeding will be done directly off  the USSA NRL points list, then Rocky Mountain Nordic Points List, then random draw.  J2 seeding will be done off the Rocky Mountain Points list, then random draw.  J3, J4, J5 will be done off RMN JNQ races at Crested Butte, Steamboat, and Soldier Hollow.  Skiers will be placed in small seed groups and then random draw within those seed groups.  Then random draw for skiers who did not race at an RMN JNQ.
  •   Only Coaches with a COACHES’ Identification will be allowed on race courses during races.
  •  Timing both days:  Four Corners’s Timing.  Sprint Heats will not be timed.
  •  Lodging Information and Reservations:  Durango Mountain Resorts 800 525-0892    or   Gateway Reservations 800 828-4228 

 Organizing Committee:

  • Chief of Competition:                                Mike Elliott                        
  • Assistant Chief of Competition:                Brent Brown
  • Technical Delegate                                    Doug Ouren                              
  • Assistant Technical Delegate                    Quincee Cotton          
  • Race Secretary                                           Helen Low                                   
  • Asst Race Secretary                                   Jeanne Pastore                            
  • Chief of Course                                         Brent Brown                                 
  • Chief of Stadium                                       John Ott                               
  • Chief of Timing                                         Mark Pastore                                
  • Chief of Posting Results                            Scott Kurlander                                  
  • Chief of Start                                             Bill Rhoades                                                                                 
  • Asst Chief of Start                                     Jamie Wienk                                                           
  • Awards                                                       Lisa Breed                                            
  • Media Relations                                         Jeanne Pastore                                 
  • Medical                                                      Kim Dalen, Dr. Dave Greenberg, Dr. Brenda Huffman                                           
  • Banquet Coordinators                                                        
  • Chief of Course Marshalls                         Jana Freeburn               
  • Chief of Announcing                                  Andy Cora                         
  • Asst Chief of Announcing                          Mary Oswald              
  • Chief of Parking                                         Don Webster                                                              

 DNSC JNQ Race Information Feb 24 & 25  2012

REG June 24 – July 1, 2012 Selection Criteria

WESTERN REGIONAL REG 2012 SELECTION CRITERIA
REG DATES: June 24 – July 1, 2012
Park City, Utah

The 2012 Western Regional REG (Regional Elite Group) training camp is scheduled for Park City, Utah Sunday June 24, 2012 – Sunday July 1, 2012. June 24 is a travel day, but there will be a late afternoon run for 1.5 hours. Sunday July 1 is the departure day and there will be a one hour run in the early morning while we inspect the townhomes that we want to leave clean.

Below is the selection criteria for the REG.

1. Eligible skiers are as follows: Born in 1993 (First Year OJ), 1994, 1995 (J1 skiers), and 1996 (Second Year J2 skiers).

2. Top 12 females and top 12 males selected from the five western divisions, FW, HP, IM, PN, and RM. The results will be based on 50% Junior National results (best two out of three races), 50% USSA points. World cup scoring will be used for ranking skiers within the OJ – J1 classes in both the JN results and the USSA points. Then add the JN world cup points to the USSA world cup points to establish a final points list. In the case of ties we will use the USSA points to break the tie. If a skier in the top 12 male or female classes declines the invitation, then the next eligible skier on the list for that gender will be eligible.

Skiers who are a product of one of the five divisions and who did not compete in the Junior Nationals but who qualified for the NCAAs or who finished in the top 15 among all juniors in the USSA final points list will be eligible for the Western REG.

3. The goal is to have each of the western divisions be represented at REG. If one or more of the western divisions does not have a skier in the top 12 female or male results, then the first skier on the final points list from that respective division in each of the gender classes will be eligible for the Western REG. If either one of those top skiers declines the invitation to the REG then the invitation would go to the next best eligible skier regardless of gender from that respective division. The next best eligible skier will be determined by the best placing on their respective gender lists.

If a division is not able to have two skiers attend the REG following the process in number 3, then the quota will be filled by the next eligible skiers on the final rankings list.

4. Top three second year J2 females and males based on their J2 results at JNs (best two out of three races) and using world cup points. Eligible J2 skiers would be born in 1996. If one of these J2 skiers declines the invitation to the REG than no additional J2 skiers will be invited.

5. The goal is to have the Western REG be an elite cross country ski training camp for junior skiers and the size to not exceed 36 skiers. The goal is to have 30 skiers who were born in 1993, 1994, and 1995 attend the camp. If any of those skiers decline an invitation, the next skiers on the final result list will be invited in order to bring the camp to a size of 30 skiers in the J1 and first year OJ classes. Invitations to the REG will be sent out after the final USSA points list for the 2011 – 2012 winter season is disbursed. A target date should be April 20, 2012. Confirmation of acceptance of an invitation to the REG will be the registration form that must be received by no later than May 4, 2012.

6. Estimated cost per junior skier for the eight day camp will be $510 to $525 per skier.

AVSC Nordic Festival & Super Tour Feb 11 & 12, 2012 Information

ASPEN NORDIC FESTIVAL
FEBRUARY 11TH-12TH

GENERAL INFORMATION
________________________________________________________________________

Because this weekend includes several Supertour events, a HS/MS race, and Junior mass start races entries will be accepted as outlined below.

Registration- Saturday – 1.4km Supertour Sprint qualifier online only owlcreekchase.com
– 5km/10km Elite/citizens races online only owlcreekchase.com
– HS/MS 5km/3km entries to Karl Remsen leadville.nordic@gmail.com
-Non middle school (J3,J4,J5, J6) tmorse@teasmavsc.org

Sunday -Owl Creek Chase online only owlcreekchase.com
-Mass start Junior racers tmorse@teasmavsc.org

Registration Deadline- Monday February 6th 5:00pm

Entry Fees – Saturday HS age(OJ,J1,J2) $15 MS age & younger (J3 down) $12
– Sunday OJ,J1,J2 $25 J3, J4, J5, J6 $15

Checks Payable to: AVSC Nordic

NOTE: Any high school skier not competing in the Sanctioned CHSSA HS race, may elect to compete in the morning’s Supertour distance races. Additionally, any MS aged racer not with a CHSAA sanctioned program is still eligible to compete in Saturday’s middle school 3km event.

Race Times/Distances- See Timeline

Facilities/Waxing – The AVSC Clubhouse will be open and available. Power is available outside AVSC in several locations around the facility

Parking – Parking will be tight. Please respect the requests of those volunteers who are handling the parking for both Saturday’s and Sunday’s events. Large buses will be allowed to unload at the venue, but must park in the Middle School parking area. Smaller team vans will be allowed to park in the high school lots directly across from AVSC. Sunday’s access to AVSC will be off Maroon Creek Road through the Aspen Middle School parking lots. Follow the signage

Questions: Contact Toby Morse at tmorse@teamavsc.org or (970) 205-5140

AVSC Nordic Festival Timeline

AVSC Nordic Festival Timeline

Friday, February 10

9am Classic Courses open for inspection
4pm Coaches meeting at AVSC Clubhouse

Saturday, February 11

7am Courses open for inspection
8-10:30am Bib pick-up at AVSC Friedle Pfifer Clubhouse
9am 1.4km Supertour Spint Qualifier Classic
11am Women’s Supertour/Citizen 5KM Classic (30 second interval start)
Men’s Supertour/Citizen 10KM Classic (30 second interval start)
12:00 Bib pick-up for afternoon racers
12:30pm SuperTour Sprint and distance flower ceremony
1pm CHSSA Races begin (15 second interval start)
1pm Kindergarten 1st-4th Boys/Girls 1km Classic
1:20pm Middle School Girls 3k m Classic
1:40pm Middle School Boys 3km classic
2:00pm High School Girls 5km classic
2:45pm High School Boys 5km classic

Sunday, February 12

7:30-8:30am Bib pick-up AVSC Friedle Pfifer Clubhouse
9am J5/6 Boys/Girls 1k (mass start freestyle)
9:15am J3/4 Girls 3k (mass start freestyle)
9:30am J3/4 Boys 3k (mass start freestyle)
9:45am J2/J1/OJ Girls 5k (mass start freestyle)
10:00am J2/J1/OJ Boys 5k (mass start freestyle)
9:00am Owl Creek Chase Bib Pick-up at Snowmass Cross Country Center
11am Owl Creek Chase 21 k start – Snowmass Cross Country Center
11:00am Junior Awards
~12:10pm 1st finishers of the Owl Creek Chase should begin arriving. Juniors are encouraged to stay for the finish.

RMN Third Weekend of JNQ Races At Soldier Hollow

Soldier Hollow certainly displayed why they were the cross country venue for the 2002 Winter Olympics.  There were 650 competitors J6 through OJ from the five western divisions Far West, High Plains, Intermountain, Pacific Northwest, and Rocky Mountain.  All the skiing was on machine made snow on the sprint loop and a 3.2 km course that included the sprint loop.  The trails were so well groomed.  On the second day of racing it was cold and Soldier Hollow had nine guns making snow on courses to be used in the Junior National Championships that will be held there at Soldier Hollow March 5 – 10, 2012.

There was a sprint race the first day with the J3 and younger skiers doing wave starts.  The Rocky Mountain Nordic Division was well represented and enjoyed some excellent results.  No divisional team points were kept, but had there been points, RMN would have prevailed as the top division as everyone is looking forward to the Junior National Championships.

Tucker McCrerey from Summit continued to produce impressive results for this winter.  He had the fastest qualifying time for the classic sprint, was 2nd in the A final, and he had the fastest junior time in the 15km mass start skate race.  In the mass start race, Rocky Mountain had four out of the top five junior skiers and they were 3rd Cal Deline SSCV, 4th Mike Vigers SSCV, and 5th Max Scrimgeour SSWSC.

In the J1/OJ female class in the classic sprint, Steamboat Springs placed 2nd through 6th in the qualifying race with Emily Hannah, Haley Piske, Mary O’Connell, Lucy Newman, and Madison Keeffe.  In the mass start skate race Emily Hannah was the fastest junior and Rocky Mountain had ten skiers in the first 18 places out of a field of 90 skiers.  They were Hannah, Mary O’Connell SSWSC, Rachel Hampton DNSC, Emily Larson BNJRT, Haley Piske SSWSC, Kelsey Phinney BNJRT, Lucy Newman SSWSC, Madison Keeffe SSWSC, Eva Spaeh SSCV, Amy Katz DNSC.

The J2 male class was very exciting with five skiers, Cully Brown from Durango, Lars Hannah from Steamboat Springs, Sam Miller from Bozeman, Karsten Hokanson from Salt Lake City, and Forrest Smith from Crested Butte dominating this class.  Results from the classic sprint were 1st Brown, 2nd Hokanson, 3rd Miller.  Hannah was 5th and Smith was 7th and Smith won the B Final.  In the mass start skate race it was Miller, Hokanson, Brown, Hannah, and Smith.  The Junior Nationals are going to be extremely interesting and fun to watch the results from this class.

Hailey Swirbul from Aspen is a second year J3 skier and tested the waters as a J2 skier at Soldier Hollow.  She recorded the best results in the classic sprints for the Rocky Mountain division with a 3rd place.  Gretchen Burkholder SSWSC was 4th and RMN had the top four places in the B final, Hannah Hardenbergh SSCV, Katie Brodie SSWSC, Abbey Habermehl SSWSC, and Evelina Sutro CRMS respectively.

J2 females swept the top three podium spots in the mass start skate race (Hannah Hardenbergh, Gretchen Burkholder, and Abbey Habermehl) and placed seven in the top ten.  5th was Hailey Swirbul 6th Louren Jortberg, 9th Evelina Sutro CRMS, and 10th Hannah Peterson DNSC.   

Kai Sherman from Crested Butte is a J3 male skier and he was a double winner in his class.  He is listed in second place on the classic technique wave start.  However he was award the Gold Medal and stood on top of the podium, but on the official results he is still listed in second place.  The reason is that it looks like the skier listed ahead of him by two minutes in the wave start may have skied only one lap.  The same skier placed 49th in the second day’s skate race 4.5 minutes behind Sherman.  This certainly left the Chief of Competition, the Chief of Timing, and the TD suspecting that the young man may have only skied one lap in the wave start.  It would be difficult for the race officials to keep track of the number of laps per skier in a wave start.

Steamboat Spring’s J3 skiers Jordi Floyd and Anna Burkholder were 2nd and 3rd in the wave start race and 2nd and 4th in the mass start race.  Both results were behind Hannah Halvorsen from the Auburn Ski Club who was a double winner.  The J3 female class is a very competitive and deep class.  So congratulations to Floyd and Burkholder for their continued very impressive results this winter.

J4 male skiers Sven Tate from Steamboat Springs who had won all four of the RMN races leading up to Soldier Hollow tasted defeat for the first time this year.  He was second in the wave start and was 4th in the mass start race.  However a highlight for Tate was that he did beat the young man who was first in the wave start classic race where Tate was second. 

In the J4 female class Avery Harrington from Steamboat Springs recorded a first in the classic technique wave start and a second place behind Sadie Cotton from Boulder in the mass start skate race.  However the RMN J4 females had seven skiers in the top ten in the wave start.  They were 4th Jaden Carlson BNJRT, 5th Eva Rosenbbloom-Bol BNJRT, 8th Gracie Shanley SSCV, 9th Railly Mewborn SSWSC, 10th Emma Blakslee SSCV.  They had six in the top eight in the mass start race.  These very impressive results were generated by skiers from Steamboat Springs, Boulder, and Vail.

J5 class Wiley Corra from Durango and Katy Floyd from Steamboat Springs were double winners at Soldier Hollow in the J5 class.  RMN had over half the fields in each of those races.

The J6 female class from RMN produced the same result both days with Kendall Harrington from Steamboat Springs 1st and Ruby May from Durango 3rd.  Ruby raced and skied on her first waxable skis.